Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura popularnonaukowa i literatura faktu arrow MARZEC 2017 22 kwietnia 2018 r. (niedziela)  
MARZEC 2017
Autor: Ewelina Cieszewska (EC), Aneta Jankowska (AJ), Marlena Puszewska (MP), Aldona Ziółek (AZ)   

 

 

2_brunatna_kolysanka.jpg

 

 

 

Anna Malinowska
Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci.
Warszawa 2017


Autorka w przejmujący sposób opisuje historie dzieci uprowadzonych do Niemiec w ramach programu Lebensborn. Były to nazistowskie instytucje opiekuńczo-wychowawcze, stworzone przez Himmlera, które miały za zadanie odbudowywać i ulepszać rasę nordycką. Służby Lebensborn wyszukiwały dzieci, które miały odpowiednie cechy fizyczne (niebieskie oczy i blond włosy), porywały je i wywoziły do Niemiec, by tam poddawać odpowiedniemu wychowaniu i indoktrynacji. Po wojnie cały proceder odkrywał przed światem Roman Hrabar, który też starał się odnajdywać te dzieci i oddawać prawowitym rodzicom.
Autorka przedstawia kilka relacji opowiedzianych jej przez ofiary tamtych zdarzeń. Są to historie często dramatyczne i zdumiewające. Często finał i konsekwencje całej sprawy są zaskakujące. Polecam wszystkim lubiącym czytać o prawdziwych wydarzeniach. (AJ)

 

   

 

 
2_sowieci.jpg
 
 

 

Piotr Zychowicz
Sowieci: opowieści niepoprawne politycznie
Poznań 2016

Piotr Zychowicz to publicysta historyczny. Publikacja „Sowieci...” składa się z wywiadów, a także artykułów, które wcześniej były opublikowane w prasie oraz artykułów, które dotychczas nie były publikowane. Autor opisuje bestialskie zbrodnie, których dokonali Sowieci. Ponadto opisuje wywiadowczą wojnę między II RP a ZSRR. Zychowicz przedstawia opowieści o prowokacjach dokonywanych przez KGB, a także porusza kwestię gwałtów dokonywanych przez żołnierzy Armii Czerwonej. W publikacji Zychowicz zawarł także wywiady z wybitnymi historykami, którzy zajmują się problematyką historii Rosji w swoich badaniach. Wielu być może uzna publikację Zychowicza za bardzo odważną. Bowiem wysuwa tezę, że bolszewizm był gorszy od nazizmu, zaś Stalin gorszy od Hitlera. Przytoczone przez autora materiały i przykłady przedstawiają argumenty przemawiające za jego tezą. Polecam tę pozycję Czytelnikom, którzy pragną poznać historię naszego kraju. (MP)

   

 

 
2_mozesz_odejsc.jpg
 
 

 

 

Renata Arendt-Dziurdzikowska
Możesz odejść bo cię kocham. O śmierci, pożegnaniach i życiu po stracie
Warszawa  2017


Śmierć jest wpisana w życie. Każdy upływający dzień przybliża nas do niej.
Budzi lęk, bo jest czymś, co można tylko raz przeżyć. Jak pisała Wisława Szymborska - „...pomrzemy bez rutyny...” Często jest tematem tabu, bo jeśli  o czymś się nie mówi, to wydaje się nam, że problemu nie ma. Jednak doświadczenie śmierci osób bliskich, choroba, inne przykre zdarzenia mogą być pomocne w tzw. oswajaniu śmierci i przygotowaniu się do kresu naszego istnienia. Autorka w 16 wywiadach z różnymi ludźmi, którzy zetknęli się ze śmiercią i przeszli żałobę, próbuje szukać sensu ludzkiego życia. To trudna lektura, ale zarazem bardzo przejmująca i dogłębna, bo dotyczy problemów egzystencjalnych i metafizycznych. Jest kierowana do wszystkich czytelników, bez podziału na wyznanie, czy światopogląd. Może być dużym pocieszeniem i źródłem nadziei. Zachęcam gorąco. (AZ)

 

   

 

 
2_my_rodzice.jpg

 

Ewa Woydyłło
My rodzice dorosłych dzieci
Kraków 2007


Kolejna książka Ewy Woydyłło napisana dla rodziców, ale nie tylko. Przedstawia toksyczne relacje dorosłych dzieci i ich rodziców. Współcześnie odchodzimy od modelu pełnoletni – samodzielny. Często jest tak, że dzieci mieszkają z rodzicami do trzydziestki, tzw. "włoska rodzina”. Młodzi są niedojrzali emocjonalnie, albo wygodni. Autorka zwraca uwagę na bierność rodziców, którzy zgadzają się na dorosłe dzieci w domu, często wykorzystywanych przez dzieci materialnie. Polecam lekturę zarówno rodzicom jak i dorosłym dzieciom. (EC)

 

 

 

 

 

 

Pozostałe nowości miesiąca:

 

Bellis A.: Oblana kwasem: wstrząsająca autobiografia okrutnie okaleczonej ofiary zazdrości, Warszawa 2017

Brierley S.: Lion. Droga do domu, Kraków 2016

Mikołejko Z.: Żywoty świętych poprawione ponownie, Warszawa 2017

Sokołowski J., Górski A.: Masa o żołnierzach polskiej mafii, Warszawa 2016


 
 
Menu witryny
Start
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny