Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura piękna arrow MARZEC 2017 25 czerwca 2018 r. (poniedziałek)  
MARZEC 2017
Autor: Ewelina Cieszewska (EC), Aneta Jankowska (AJ), Marlena Puszewska (MP), Aldona Ziółek (AZ)   

 

 

pani_einstein.jpg

 

 

 

Marie Benedict
Pani Einstein
Kraków 2017


„Pani Einstein” to zbeletryzowana biografia Milevy Marić – pierwszej żony Alberta Einsteina. Milewa jako jedna z niewielu kobiet rozpoczyna studia z dziedziny fizyki w Zurychu. Ta młoda studentka musi wykazać się wielką siłą i determinacją, aby zaistnieć w świecie zdominowanym przez mężczyzn, ponieważ w XIX wieku kobiety miały utrudniony wstęp na uniwersytety. Kalectwo Milevy i serbskie pochodzenie tym bardziej komplikują jej życie. Jednak jej wysoka inteligencja, ambicja i pracowitość wzbudzają szacunek i zainteresowanie Alberta, który także jest jednym ze studentów. Einstein szybko zakochuje się w Milevie. Wzajemne pasje, młodzieńcza miłość sprawiają, że wkrótce pobierają się. Wspólne pożycie nie jest usłane różami. Oboje pracują nad teorią względności. Autorka próbuje przybliżyć i przypomnieć światu tę wspaniałą fizyczkę. Dlaczego nie zdobyła sławy, jak jej mąż, czy koleżanka Maria Skłodowska-Curie? Polecam. (AZ)

 

 

 

krucyfiks.jpg

 

   

 

Chris Carter
Krucyfiks
Katowice 2016


W opuszczonej chatce w głębi parku narodowego policjanci odkrywają zwłoki młodej kobiety. Przed śmiercią była w wyjątkowo okrutny i specyficzny sposób torturowana. Wszystko wskazuje, że sprawcą jest seryjny morderca zwany Krucyfiksem. Problem w tym, że dwa lata wcześniej został on ujęty i stracony.
Pierwszy tom cyklu o genialnym detektywie Robercie Hunterze i mrocznych zagadkach Los Angeles. Cała seria cieszy się dużą popularnością i otrzymała wysokie noty na różnych portalach książkowych, więc zdecydowałyśmy by zakupić od razu wszystkie części. W końcu każdy tom to nowa, jeszcze ciekawsza, zagadka. Dużym plusem tego cyklu jest postać głównego bohatera, połączenie typowego playboya z geniuszem Sherlocka Holmesa.
Krucyfiks, to lektura dla osób o mocnych nerwach oraz tych szukających w książkach napięcia i drastycznych scen. Wyjątkowo soczysty kryminał. (AJ)

   

 

karuzela.jpg

   

 

 

Agnieszka Lis
Karuzela
Poznań 2017


Renata, główna bohaterka, wiedzie stabilne życie. Trójka dzieci dom, mnóstwo obowiązków, mnóstwo zajęć wypełnia jej każdy dzień. Zabiegana kobieta zaczyna mieć problemy ze zdrowiem. Początkowo wydawało się, że drobne przeziębienie, które ją dotknęło szybko minie. Niestety nie mija, a wręcz przeciwnie skłania Renatę do wykonania podstawowych badań. Diagnoza, którą usłyszała od lekarza brzmi niewiarygodnie. Białaczka. Przecież to niemożliwe, że choroba dotknęła właśnie ją. Bohaterka rozpoczyna dramatyczną walkę z chorobą. Musi walczyć dla męża, dzieci, rodziny. Olbrzymie wsparcie, które otrzymuje od najbliższych dodaje jej siły. Dzięki nim poddaje się chemioterapii, a po utracie włosów kupuje perukę. Wzruszająca powieść Agnieszki Lis sprawia, że warto na moment zastanowić się nad tym, jak ważną wartością dla nas jest własne zdrowie. Polecam lekturę tej powieści. (MP)

   

 

 

do_trzech_razy_smierc.jpg

   

 

 

Alek Rogoziński
Do trzech razy śmierć
Poznań 2017


Alek Rogoziński przygotował dla Czytelników serię powieści, w której główną bohaterką jest Róża Krull...autorka kryminałów. Tom I pt. „Do trzech razy śmierć” rozpoczyna serię przygód pisarki. Róża Krull otrzymuje zaproszenia na zjazd pisarzy, który odbywa się w pod krakowskim dworku. W trakcie uroczystości inaugurujących zjazd zostaje otruta cyjankiem jedna z uczestniczek. Morderca pozostawia na miejscu zbrodni czarną różę. Taki sam symbol występuje w jednej z powieści Róży Krull. Pisarka rozpoczyna własne śledztwo. W trakcie śledztwa giną kolejni uczestnicy zjazdu. Róża uzyskuje wsparcie specjalisty od public relations, hotelowego boya, a także trzech blogerek. Taki zespół detektywistyczny jest przekonany, że uda się rozwiązać zagadkę tajemniczych morderstw na zjeździe. Komedia kryminalna Alka Rogozińskiego to doskonała propozycja na wiosenne popołudnia. Powieść wypełniają zabawne dialogi, niespodziewane zwroty akcji.  W przygotowaniu znajduje się drugi tom serii pt. „Zabójcza korekta”. (MP)

    

 w_plataninie_uczuc.jpg

 

 

Gabriela Gargaś
W plątaninie uczuć
Poznań 2017

W „W plątaninie uczuć” to opowieść o trzech przyjaciółkach: Dorocie niezbyt szczęśliwej mężatce, Halinie – niezbyt szczęśliwej singielce i Kalinie – niezbyt szczęśliwej w nieformalnym związku. Autorka ukazuje relacje damsko-męskie, przyjaźń, codzienne życie, zdrady. W książce można zauważyć szczególny nacisk na ulotność namiętności w związkach partnerskich. Ukazuje mężczyzn, których szukają pociechy u młodszych kobiet, nie zważając na żonę i dzieci. Dobrze napisana powieść o sile przyjaźni i miłości kobiet. Polecam serdecznie! (EC)

 

 

 

   

 

 

 wotum_nieufnosci.jpg

   

 

Remigiusz Mróz
Wotum nieufności
Poznań 2017


„Wotum nieufności” to pierwszy tom cyklu: W kręgach władzy. Daria Seyda - marszałek sejmu budzi się w podwarszawskim motelu, nie potrafi powiedzieć, jak spędziła ostatnich kilka godzin. Sytuacja polityczna w kraju nagle zmienia się i Daria obejmuje stanowisko Prezydenta Polski do czasu najbliższych wyborów. Patryk Hauer to młoda wschodząca gwiazda na scenie politycznej, która w całym zamieszaniu związanym z rezygnacją prezydenta widzi swój interes i nie zamierza odpuścić. Książka z gatunku political fiction, okrzyknięta polskim „House of Cards. Zapraszam serdecznie do czytania! (EC)

 

 

 

   

 

piesn_krolowej.jpg

 

   

 

Elizabeth Chadwick
Pieśń królowej
Warszawa 2017


Historia Eleonory Akwitańskiej, królowej, która zmieniła bieg dziejów Europy. Znana przede wszystkim jako matka Ryszarda Lwie Serce, dała się poznać historii jako kobieta niezłomna, ambitna i mądra. Mając trzynaście lat musiała wyjść za mąż za następcę tronu Francji, przesadnie pobożnego i niestabilnego psychicznie Ludwika, który widział w niej jedynie matkę przyszłego dziedzica. By walczyć o swą wolność i dobro swego kraju musiała wykorzystać swoje umiejętności i wziąć udział w politycznych rozgrywkach.
To co szczególnie zwróciło moją uwagę w tej powieści to bardzo skrupulatnie i barwnie odwzorowane realia epoki, którą znamy tylko z kronik i nielicznych dokumentów. Postacie i ich otoczenie wydaje się niezwykle żywe. Bez trudu można zatonąć w tej powieści i oderwać się od ciągłego “biegu” i stresów XXI wieku. Wszystkie miłośniczki powieści historycznych na pewno się nie będą zawiedzione. (AJ)
 

     

moja_siostra_czy_ja.jpg

 

   

 

Ann Morgan
Moja siostra...czy ja?
Warszawa 2017


Czasami niewinna, dziecięca zabawa potrafi zamienić radosne życie w koszmar. Dwie bliźniacze siostry identyczne z wyglądu, ale różne pod względem osobowości postanawiają zamienić się imionami i ubraniami. Jedna z dziewczynek Ellie jest upośledzona i sprawia wiele kłopotów wychowawczych. Natomiast uzdolniona i posłuszna Helen jest faworyzowana przez matkę. Ellie wykorzystuje swoją siostrę i nie zaprzestaje gry. Przyjmuje jej tożsamość na wiele lat. Czy prawda kiedykolwiek wyjdzie na jaw? Książka trzyma w napięciu, przeraża. To świetny thriller psychologiczny, doceniony przez wielu krytyków literackich. Serdecznie polecam (AZ)
 

   

 

 

 

 

Pozostałe nowości miesiąca:

 

Abbott R.: Śpij spokojnie, Poznań 2017

Ahern C.: Skaza, Warszawa 2016

Andrews V.C.: Willow, Warszawa 2017

Bolton S.: Sacrifice, Warszawa 2016

Carter Ch.: Krucyfiks, Poznań 2016

Carter Ch.: Egzekutor, Poznań 2016

Carter Ch.: Nocny prześladowca, Poznań 2016

Carter Ch.: Rzeźbiarz śmierci, Poznań 2016

Carter Ch.: Jeden za drugim, Poznań 2016

Carter Ch.: Geniusz zbrodni, Poznań 2016

Chamberlain D.: Jak gdybyś tańczyła, Warszawa 2017

Child L.: Sto milionów dolarów, Warszawa 2017

Cussler C.: Przemytnik, Warszawa 2017

Dare T.: Póki starczy nam książąt, Warszawa 2017

De Jong L.: Kiedy pozostaje żal, Poznań 2017

Evans R.P.: Dzienniki pisane w drodze, T. 5 Ścieżki nadziei, Kraków 2017

Ewing A.: T. 1 Klejnot, Warszawa 2016

Ewing A.: T. 2 Biała róża, Warszawa 2016

Ewing A.: T. 3 Czarny klucz, Warszawa 2016

Frączyk I.: Stajnia w Pieńkach, T. 1 Koncert cudzych życzeń., Warszawa 2017

Górski A.: Po prostu zabijałem, Warszawa 2016

Grylls B.: Płonące anioły, Bielsko-Biała 2016

Hamilton L.K.: Niebiańskie grzechy, Poznań 2016

Hannah S.: Promień rażenia, Kraków 2017

Kittle K.: Dobroć nieznajomych, Warszawa 2017

Kołakowska A.: Kolejny rozdział, Warszawa 2017

Kossakowska M.L.: Bramy Światłości, Lublin 2017

Krasińska I.M.: Pod skrzydłami miłości,Poznań 2017

Księgarenka przy ulicy Wiśniowej, Poznań 2016

Lewanowicz R.: Wyzwolona, Zakrzewo 2016

Meyer P.: Syn, Poznań 2016

Moyes J.: Dziewczyna, która kochałeś, Kraków 2017

Przybyłek A.: Kobiety wzdychają częściej, Poznań 2017

Rice L.: Cytrynowy sad, Białystok 2016

Shafak E.: Araf, Kraków 2017

Ware R.: W ciemnym lesie, Warszawa 2017

Werfel F.: Pieśń o Bernadetcie, Warszawa 2016

 

 
 
Menu witryny
Start
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny