Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura dla dzieci i młodzieży arrow KWIECIEŃ 2017 25 czerwca 2018 r. (poniedziałek)  
KWIECIEŃ 2017
Autor: Marta Guba   

 

madra_mysz.jpg

 

Mądra Mysz. Dawniej i dziś.
Christa Holtei
Poznań 2014


Seria książeczek pod tytułem „Mądra Mysz” jest polecana przez fundację Cała Polska Czyta Dzieciom. Są to historyjki obrazkowe z krótkim komentarzem pomagające dziecku zrozumieć świat. Adresatem serii są dzieci od 3 lat. W części pt. „Dawniej i dziś” przedstawione są różne sytuacje w dwóch czasach: dawnych i współczesnych. Pokazany jest dom, toaleta, pokój dziecięcy. Przedstawiona jest rodzina podczas wspólnego posiłku, klasa szkolna w czasie lekcji, mama przygotowująca obiad. Dzieci dowiedzą się również jak rodzina spędzała wolny czas dawno temu, a jak to wygląda dziś.

 

 

 florka.jpg

 

 

Florka. Mejle do Klemensa.
Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Warszawa  2016


Podobno przyjaciele są po to, żeby pomagać w trudnych chwilach. Florka – przesympatyczna ryjówka – bardzo chce pomóc Klemensowi. Klemens jest w szpitalu i nie może przychodzić do przedszkola, ale jest ciekawy co się tam dzieje. Florka pisze do niego mejle i przesyła buziaki-rozweselaki. Jest jej bardzo miło, ze może dzielić się z przyjacielem wrażeniami z każdego dnia. Nie wszyscy z przedszkola zachowują się jak przyjaciele, chociaż tak siebie nazywają. Z takim właśnie problemem przyjdzie zmierzyć się Florce.

 

 

 

 
tajemnica_weneckiej_maski.jpg

 

Tajemnica weneckiej maski
Agnieszka Stelmaszyk
Warszawa 2016


Książeczka z serii „Już czytam”. Jest to krótka historia przeznaczona dla dzieci, które doskonalą umiejętność czytania. Ogromna frajdą jest przecież przeczytanie CAŁEJ książki samodzielnie. Bardzo ładne i przyjemne dla oka i pełne humoru ilustracje są tutaj ogromnym plusem.
Przygoda rozpoczyna się od tajemniczego listu od stryja Edwarda. Jest to człowiek starszy, ekscentryk, który raczej nie utrzymywał kontaktów z rodziną. Teraz zaprosił dwójkę rodzeństwa i ich rodziców do siebie, do prawdziwego zamku. Na miejscu okazało się, że w zamku jest tajemnicza komnata, do której nie wolno chodzić. Dlaczego stryj zabronił zwiedzać tylko tą jedną komnatę i jaką tajemnicę kryła w sobie? Uwaga, na końcu książki jest słowniczek z wyjaśnieniem trudnych słów.

 

 
zakochalem-sie_w_milenie.jpg

 

Zakochałem się w Milenie
Per Nilson
Poznań 2016


Dawid to chłopiec, który wkracza w wiek, kiedy dziewczynki zaczynają być interesujące. Jego uwagę zwróciła na siebie Milena. Bardzo chciałby w jakiś sposób zbliżyć się do koleżanki, ale nie bardzo wie jak. Chodzi z głową w chmurach, nie może spać. Każdego dnia, przez tydzień realizuje nowe pomyły na to jak zaimponować dziewczynce. Zaniedbuje obowiązki i ma z tego powodu spore kłopoty a Milena wciąż go ignoruje. Przez tą młodzieńczą miłość opuszcza się w nauce, kłóci z przyjacielem. Sytuacja wydaje się być beznadziejna. Na szczęście Dawid ma psa, którego bardzo kocha i to właśnie Busia ratuje całą sytuację.

 

 
waleczna-czarownica.jpg

 

Waleczna czarownica
Danielle L. Jensen
Kraków 2017


Waleczna czarownica to ostatni tom Trylogii Klątwy autorstwa Danielle L. Jensen.
Cecile i Tristan zdjęli z Trollus klątwę. Wielu wątpiło, wielu dawno straciło nadzieję, a oni tego dokonali. Niestety będą musieli ponieść konsekwencję, których byli świadomi od początku, jednak nie spodziewali się, że będą aż tak wielkie. Aby wyzwolić Wyspę i trolli spod władzy tyrana muszą poświęcić to co dla nich najcenniejsze: życie swoje i najbliższych. Przelew krwi jest nieunikniony, a ich życiem zawładnie bezwzględna magia. Szanse mają niemal zerowe, ale jest jeszcze nadzieja. Właśnie nadzieja sprawia, że nie poddają się do samego końca. Czy będą musieli spłacić wieloletni dług?
Najbardziej co was zaskoczy w tej części trylogii to zakończenie, które, gwarantuję,  wywoła masę emocji.

 

 meto_trylogia.jpg

 

Meto, t. 3 Świat
Yves Grevet
Warszawa 2016


Jest to historia chłopców mieszkających na wyspie w domu odciętym od świata. Panują tam surowe zasady konsekwentnie egzekwowane przez nadzorców – Cezarów i żołnierzy. Nikt tu nie pamięta jak wyglądało życie zanim trafił do Domu, nie wiadomo również jaka czeka ich przyszłość. Jeśli któryś z nich dorasta – znika. „Świat” to trzeci tom tej serii. Meto ponownie trafia do Domu, ale zostaje odosobniony. Umieszczony zostaje w tajemnej części domu. Tam chłopcy szkoleni są do tajnych misji na kontynencie. Znów musi toczyć podwójną grę.

 

 
margo.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Margo
Tarryn Fisher
Kraków 2017


Główną bohaterką jest Margo Moon. Autorka zaczyna opowieść gdy dziewczyna ma 13 lat. Mieszka w Bone – stare miasto portowe, którego lata świetności dawno już pokrył kurz. Bezrobocie i bieda tuła się po ulicach, a jej mieszkańcy skupiają się na tym, by przeżyć kolejny dzień zapominając zupełnie co to jest szczęście. Dziewczyna dorasta w patologicznym środowisku starając się zerwać z pokoleniowym schematem życia. Dziewczyna jest zagubiona, zakompleksiona. Nie może liczyć na matkę, która pogrążona w depresji nie jest w stanie dać jej ciepła i miłości. Margo jest odludkiem, stara nie rzucać się w oczy, ale jednocześnie chciałaby, żeby wreszcie ktoś ją dostrzegł, zainteresował się jej osobą. Mijają dni, tygodnie… lata. W życiu dziewczyny niewiele się zmienia. Pewnego dnia zaprzyjaźnia się z sąsiadem – Judahem. Chłopak porusza się na wózku, jest sparaliżowany. Mimo swojej ułomności wydaje się mieć światu wiele do zaoferowania. Nagle w Bone rozchodzi się wiadomość o zaginięciu siedmioletniej dziewczynki, a niedługo później zostają odnalezione jej zwłoki. Dwoje przyjaciół postanawia rozwiązać tajemnicę jej zniknięcia. Margo pragnie odwetu na złoczyńcy w myśl zasady oko za oko, ból za ból. Jak skończy się ta historia… Ja już wiem :-)

 

 

 
 
Menu witryny
Start
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny