Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura popularnonaukowa i literatura faktu arrow KWIECIEŃ 2017 25 czerwca 2018 r. (poniedziałek)  
KWIECIEŃ 2017
Autor: Ewelina Cieszewska (EC), Aneta Jankowska (AJ), Marlena Puszewska (MP), Aldona Ziółek (AZ)   

 

zycie_towarzyskie_w_xix_w.jpg

 

Agnieszka Lisak,
Życie towarzyskie w XIX wieku: salony, bale teatry. Wspaniałe czasy Belle Epoque
Warszawa 2017


Agnieszka Lisak zabiera Czytelników w cudowną podróż do czasów belle epoque. Rozkwit życia kulturalnego, towarzyskiego, który nastąpił w okresie po zakończeniu wojny francusko – pruskiej w 1871 r. do wybuchu I wojny światowej był niesamowity. W tym czasie rozwinął się kabaret, ponadto okres rozkwitu przeżywało kino i teatr. Publikacja przedstawia wiele nieznanych faktów z życia przede wszystkim wyższych sfer. Dzięki autorce dowiadujemy się, że w okresie tym rządziły konwenanse, nakazy i zakazy w kwestii zachowania, stroju. Elity towarzyskie spędzały czas na balach, często okazałych i pełnych przepychu. A. Lisak przenosi Czytelników w czasie. Dzięki lekturze publikacji jej autorstwa możemy wgłębić się w realia belle epoque. Polecam publikację wszystkim Czytelnikom, którzy interesują się historią, ale także każdy z nas odnajdzie w niej coś dla siebie. (MP) 

 

 
zywoty-swietych-poprawione-ponownie.jpg

 

Zbigniew Mikołejko
Żywoty świętych poprawione ponownie
Warszawa 2017


Zbigniew Mikołejko to ceniony historyk religii i filozofii. W swojej książce opisuje losy polskich świętych. Wśród trzydziestu sześciu zamieszczonych żywotów, możemy zapoznać się ze świętymi mniej znanymi, jak i tymi, których zna cały świat:
Św. Jadwiga – królowa Polski, św. Albert Chmielowski, św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Faustyna Kowalska, czy św. Jan Paweł II. Ich wybory życiowe i dzieła miłosierdzia stały się drogowskazem nie tylko dla katolików, ale wszystkich tych, którzy chcą czynić dobro. Autor w bardzo interesujący sposób ukazuje zmagania duchowe i dramatyczne przeżycia  swoich bohaterów, które ukształtowały ich charakter i pozwoliły dokonać czynów, które na stałe wpisały się w  historię Kościoła rzymskokatolickiego. Gorąco polecam. (AZ)

 

 

 azyl.jpg

 

Diane Ackerman
Azyl : historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami
Warszawa 2017

„Azyl” to książka ukazująca  losy Jana i Antoniny Żabińskich w zbombardowanym warszawskim ogrodzie zoologicznym. Podczas niemieckiej okupacji prowadzenie zoo było nie lada wyczynem, tym bardziej, że Żabińscy zaangażowali się nie tylko w opiekę nad zwierzętami, ale przede wszystkim próbowali uratować wielu Żydów. ZOO było świetną  kryjówką dla ukrywających się ludzi. Naziści chętnie odwiedzali ogród, więc bardzo często dochodziło do niebezpiecznych sytuacji. Żabińscy musieli używać wielu wpływów, angażować swoich przyjaciół, aby zdobyć pożywienie, lekarstwa dla swoich podopiecznych.  Diane Ackerman doskonale zgłębiła temat od strony wiarygodności przekazywanych czytelnikowi informacji, zawarła w niej cytaty z pamiętników, dokumentów oraz innych źródeł historycznych. Gorąco polecam! (EC)

 

 

 
autobiografia.jpg

 

Michalina Wisłocka
Autobiografia
Warszawa 2017


Michalina Wisłocka rozpoczyna swoją autobiografię od drzewa genealogicznego. Korzenie jej rodu po kądzieli i mieczu sięgają aż do XV wieku. Autorka z dużym humorem i swadą opisuje liczne zdarzenia i osoby, które  miały niebywały wpływ na rozwój jej zainteresowań i kształtowanie osobowości. Od najmłodszych lat zgłębiała wiedzę medyczną, zarówno tę ludową, jak i naukową. Była chorowitym dzieckiem, więc częste wizyty u lekarzy, felczerów, pozwoliły jej zapoznać się z różnymi chorobami i sposobami ich leczenia. Swoje umiejętności wykorzystywała we własnym domowym szpitalu, w którym leczyła swoje ukochane misie i lalki. Lekturę czyta się szybko i z wielką  przyjemnością, dlatego serdecznie zachęcam do zapoznania się z bohaterką, którą znamy dzięki jej bestsellerowi „ Sztuka kochania”. (AZ)

 

 

 tu-bylem-tony-halik.jpg

 

Mirosław Wlekły
Tu byłem. Tony Halik
Warszawa 2017


Niesamowita biografia, którą czyta się z uśmiechem na ustach i momentami niedowierzaniem, jakim ten Halik był nietuzinkowym i pomysłowym człowiekiem. Nawet będąc już w podeszłym wieku nadal nie mógł usiedzieć na miejscu. Jego dusza była młoda mimo, że ciało odmawiało już posłuszeństwa pokonane wiekiem i chorobami. To człowiek z pasją. Czerpał z życia pełnymi garściami i żałował jedynie, że nie mógł zobaczyć i przeżyć więcej.
Jego życie było równie barwne jak jego podróże, ale według Halika nigdy nie jest dość kolorów, więc hojnie ubarwiał swe losy licznymi opowieściami, często zmyślonymi. Mirosław Wlekły przejechał pół globu i rozmawiał z wieloma osobami, by odkryć kim naprawdę był Halik. Ile prawdy było w jego opowieściach? Czy naprawdę był on pilotem RAFu? Czytelnicy, którzy pragną lekkiej i ciekawej biografii napisanej z humorem nie będą zawiedzeni. Odkryjmy kilka tajemnic znanego podróżnika. Polecam [AJ]

 

 

 

Pozostałe nowości miesiąca: 

 

Applebaum A.: Za żelazna kurtyną: ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956, Warszawa 2014

Biskup M.: Śladami zapomnianych bohaterów, Poznań 2011

Carton de Wiart A.: Moja odyseja : awanturnik, który pokochał Polskę, Kraków 2016

Heather P.: Imperia i barbarzyńcy: migracje i narodziny Europy, Poznań 2010

Kamiński M.: Moje bieguny: dzienniki z wypraw 1990-1998, Gdańsk 2009

Koperski R.: Syberia: zimowa odyseja, Pelplin 2017

Kozakiewicz W., Pol M.: Nie mówcie mi, jak mam żyć, Warszawa 2013

Krzyżanowski Ł.: Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta, Wołowiec 2017

Liaut J.: Karen Blixen: afrykańska odyseja, Warszawa 2010

Ludzie, pasje, wartości : rozmowy o dokonywaniu wyborów, Warszawa 2015

Moorhouse D.: Mikrokosmos: portret miasta środkowoeuropejskiego: Wrocław, Kraków 2011

Morcaldi C.: Moje życie w bliskości Ojca Pio, Kraków 2015

Naval: Ostatnich gryzą psy, Warszawa 2017

Operacja „Burza” i powstanie warszawskie pod red. K. Komorowskiego, Warszawa 2010

Pleskot P.: Przekręt: najwięksi kanciarze PRL-u i III RP, Kraków 2017

Swaby R.: Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat, Warszawa 2017

Świdrakowie K.K.: 13 wspomnień ze stanu wojennego, Warszawa 2011

Talty S.: Agent „Garbo”, Warszawa 2015

Urbaniak M., Makowiecki A.: Ja, Urbanator: awantury muzyka jazzowego, Warszawa 2012

Wołoszański B.: Wiek krwi, Warszawa 2017

 
 
Menu witryny
Start
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny