Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura popularnonaukowa i literatura faktu arrow MAJ 2017 25 czerwca 2018 r. (poniedziałek)  
MAJ 2017
Redaktor: Edytor   

 

przekret.jpg

 

Patryk Pleskot
Przekręt. Najwięksi kanciarze PRL-u i III RP
Kraków 2017Patryk Pleskot w swojej najnowszej książce porusza dość kontrowersyjną tematykę. Bohaterami jego najnowszej publikacji są niezwykłe osobowości, które w historii Polski odegrały znaczącą rolę. Dzięki swoim umiejętnościom udawania kogoś innego, a także oszukiwania innych osób zyskały popularność i rozgłos. Nieświadome oszustwa społeczeństwo dało się nabrać na ich sztuczki. W publikacji Patryka Pleskota poznajemy siedem postaci, którym udało się oszukać setki tysięcy ludzi. Bohaterami publikacji są m.in.: Czesław Bojarski, niezwykle utalentowany fałszerz, który wprowadzał do obiegu banknoty o nominale stu franków własnego autorstwa. Ponadto poznajemy historię Czesława Śliwy, który udając austriackiego dyplomatę, podróżował po Polsce i wyłudzał pieniądze od mieszkańców. Kolejna historia dotyczy Zbigniewa Nowaka – uzdrowiciela z Podkowy Leśnej, którego dłonie posiadały niezwykle lecznicze umiejętności. W publikacji poznajemy także Jerzego Kalibabkę i Anastazję Potocką, dwójkę uwodzicieli oraz Eligiusza Naszkowskiego i Zdzisława Najmrodzkiego. Zachęcam do lektury publikacji Patryka Pleskota, dzięki której możemy poznać nieznane fakty z historii Polski. (MP)

 

 
ostatnich-gryza-psy.jpg
 

 

Naval
Ostatnich gryzą psy
Warszawa 2017


"Ostatnich gryzą psy" to pierwsza część z cyklu Navala i swoista autobiografia operatora GROM-u. Przedstawia wspomnienia z dzieciństwa, wydarzenia które kształtowały jego charakter, zwraca uwagę na proste zabawy na podwórku, wspinanie się po drzewach, ale również pracę fizyczną w polu. Żadne z tych obowiązków nie sprawiały trudności mimo, niechęci do nich. Z wykształcenia ślusarz-spawacz, pracował jako kelner, a nawet był drobnym przemytnikiem. Umiejętności jakie zdobył w cywilu pomogły mu przejść selekcję oraz kurs podstawowy, a następnie stać się zawodowym żołnierzem i służyć w GROM-ie. W książce nie ma gotowej recepty na sukces, każdy dociera do celu inaczej, uniwersalną dewizą jest, aby nie poddawać się w jego realizacji. Zapraszam do lektury! (EC)

 

 

 
wojenne_zwizki.jpg
 

 

Maren Roger
Wojenne związki. Polski i Niemcy podczas okupacji
Warszawa 2016


Długo przemilczana strona niemieckiej okupacji.
W okupowanej przez III Rzeszę Polsce Niemcom zabroniono nawiązywania wszelkich kontaktów seksualnych z Polkami. Mimo to ani Wehrmacht, ani SS nie potrafiły skutecznie egzekwować tego zakazu. Maren Röger w swojej książce opisuje kontakty dobrowolne, ale też liczne gwałty i brutalne wymuszenia oraz sytuację panującą w domach publicznych utrzymywanych przez wojsko, w których kobiety zmuszane były do prostytucji. Przedstawia wstrząsające losy kobiet, padających ofiarą brutalnych przestępstw seksualnych. Opowiada też o parach, które połączyła miłość i o rozpaczliwych próbach uzyskania przez nie pozwolenia na ślub.
Źródło opisu:www.znak.com.pl

 

 

 
i-ksiega-morza-czyli-jak-zlowic-rekina.jpg

 

Morten Strokens
Księga morza, czyli jak złowić rekina giganta z małego pontonu na wielkim oceanie o każdej porze roku
Kraków 2017


Śmiała wyprawa, szaleńczy pomysł, wielkie wyzwanie, groźny żywioł i piękna natura. Dwójka przyjaciół – Morten i Hugo – pakuje sprzęt, wsiada do małego pontonu i wyrusza w misję, która ciągnąć się będzie przez cały rok, w tempie zmieniających się pór roku. Jaka to misja? W głębinach morskich w pobliżu Archipelagu Lofoty, uznawanego za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, żyje wielki rekin polarny. Dorasta do 8 metrów długości, waży ponad tonę i dożywa pięciuset lat. Jego mięso zawiera toksyny, przyprawiające ludzi o halucynacje. Morten i Hugo postanawiają na niego zapolować. Zarzucając przynęty, walcząc ze sztormem, mijając mielizny i szkiery, rozmawiają o życiu, polowaniu, ucieczce od cywilizacji i morzu – jego tajemnicach, niezwykłości, istotach zamieszkujących głębiny. I owszem, nie stronią też od alkoholu.
Ten arcyciekawy reportaż o morzu, pełen odniesień do historii, literatury, sztuki, mitologii, ekologii czy życiowych mądrości prostych rybaków jest zarazem książką, która pozwala nam uciec na chwilę od cywilizacji i zaspokoić dziecięce marzenie o wielkiej przygodzie.
Źródło opisu:www.lubimyczytac.pl

 

 dupersznyty.jpg

 

Monika Szwaja
Dupersznyty, czyli zapiski stanu szwajowego
Warszawa 2017


"Dupersznyty, czyli zapiski stanu szwajowego" to zbiór ciągle przebogatej spuścizny zmarłej pisarki w postaci mało znanych lub niepublikowanych felietonów, artykułów, wywiadów i wypowiedzi. Książka opowiada o tym, jaki był świat Moniki Szwai, jak żyła, jak myślała i co ją "tworzyło". Udziela również odpowiedzi na pytania, które miłośnik jej książek chciałby zadać, a nie zdążył. I pozwala raz jeszcze pobyć z mądrą myślą, pięknym słowem, potoczystą opowieścią, humorem i pogodą ducha autorki. Będziemy szczęśliwi, jeśli Czytelnik uzna, że i do tej książki Moniki i o Monice Szwai warto wracać. Szczególnie w chwilach, kiedy zabraknie dobrej, krzepiącej myśli i przeświadczenia, że sinusoida życia wcześniej czy później dźwiga się w górę, słońce wychodzi zza chmur, świecąc wszystkim, a „szczęśliwy happy end” jest zawsze możliwy.
Źródło opisu:www.lubimyczytac.pl

 

 

 

 

Pozostałe nowości:

Chmieliński P.: Rowerem po Amazonce. Bracia Dawid Andres i Hubert Kisiński w podróży po największej rzece świata, Warszawa 2017

Erelle A.: Dżihadystka: relacja z wnętrza komórki rekrutacyjnej Państwa Islamskiego, Katowice 2016

Hammer J.: Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu, Warszawa 2017

Watson C.: Dziewczyna, która musi uciekać, Warszawa 2017

 

 
 
Menu witryny
Start
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny